Hlbinné baníctvo na Slovensku pomaly zaniká

Autor: Jano Kováčik | 6.11.2019 o 19:52 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  419x

V minulosti sme boli zlatou baňou Uhorska, dnes sa ťaží v hĺbkach štôlní už len na niekoľkých miestach Slovenska.

Útlm hlbinného baníctva začal už na prelome 19. a 20. storočia, kedy končila ťažba napr. v Novej Bani, Pukanci, či Gelnici. Hlavný pokles ťažby však prišiel začiatkom 90. rokov 20. storočia, kedy postupne končí ťažba v mnohých kedysi dominantných banských mestách ako napr. Banská Štiavnica, Kremnica, Spišská Nová Ves, či Smolník. Dnes sa ťažba nerastov u nás sústredí hlavne do povrchových lomov a hlbinné baníctvo pomaly zaniká.

Niektoré bane zanikli len pomerne nedávno:

2007: Po 4 rokoch prevádzky bola zatvorená baňa v obci Gemerská Hôrka (okres Rožňava), kde sa ťažil sadrovec a anhydrit, ktoré sa využívali v stavebníctve, či sklárstve.

2008: V obci Nižná Slaná (okres Rožňava) ukončila ťažbu baňa na siderit, ktorý sa využíval na výrobu železa. Prácu stratilo asi 600 zamestnancov.

2009: V Solivare pri Prešove sa po viac ako 400 rokoch prestala ťažiť kamenná soľ, prácu stratilo 155 zamestnancov. Dnes soľ dovážame hlavne z Rakúska a v miestach Solivaru sídli múzeum.

2015: Po viac ako 50 rokoch bola zatvorená baňa Dolina pri Veľkom Krtíši, kde sa ťažilo hnedé uhlie, prácu stratilo 34 zamestnancov.

2016: V Bani Záhorie pri obci Čáry (okres Senica) sa skončila ťažba lignitu (mladšie hnedé uhlie)

2017: Po 55 rokoch bola zatvorená hnedouholná baňa Cigeľ (okres Prievidza), 390 zamestnancov bolo presunutých do bane Nováky. Dnes v areáli baní sídli banský skanzen. Video: https://www.youtube.com/watch?v=XOrNlEuDebk

2019: Zatiaľ poslednou zatvorenou baňou je barytová baňa v Poráči (okres Spišská Nová Ves), kde pracovalo posledných 20 baníkov. Baryt sa využíval v gumárenskom a chemickom priemysle.

Kde sa stále ťaží pod zemou:

Problematická a často diskutovaná je ťažba hnedého uhlia na Hornej Nitre v baniach Nováky Handlová (okres Prievidza). Miestne bane zamestnávajú okolo 4000 ľudí, väčšina hnedého uhlia sa spaľuje v tepelnej elektrárni Nováky.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=GUOakR_KhgE

Jelšave a Lubeníku (okres Revúca) sa už desaťročia ťaží magnezit. Spolu je tu zamestnaných okolo 2000 ľudí. Z magnezitu sa vyrábajú rôzne žiaruvzdorné materiály, či krmivo pre zvieratá. V produkcii magnezitu patríme do top 5 na svete.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=TJXZcxv5ss4

Baňa Rozália v Hodruši-Hámroch (okres Žarnovica) je posledným miestom v strednej Európe, kde sa ťaží zlato. Pracuje tu viac ako 100 zamestnancov.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=jTntgi2A500

V bani Mária v mestskej časti Spišská Nová Ves – Novoveská Huta stále prebieha ťažba sadrovca a anhydritu. Pracuje tu už len 10 zamestnancov.

 

Zdroje:

http://www.enviromagazin.sk/enviro2006/enviro5/05.pdf

dostupné internetové články

Google Earth 2019

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Z justície odchádza prvá sudkyňa pre Kočnerovu Threemu

Rozhodovala v Kočnerovej kauze Technopol Servis.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Beblavý skúša Ficov fígeľ

Postaviť sa proti "lex Haščák" bude veľmi ťažké.

Cynická obluda

Osvedčené spojenia

Kotlebovci idú do volieb so stranou Štefana Kuffu. Pretože krásne slovenské tradície treba čo? Dodržiavať!


Už ste čítali?