Databáza obetí holokaustu na webe

Autor: Jano Kováčik | 12.9.2015 o 21:48 | (upravené 16.9.2015 o 17:59) Karma článku: 8,95 | Prečítané:  4011x

Opäť som sa ponoril do internetového pátrania, tentoraz som prioritne hľadal zoznamy deportovaných Židov počas holokaustu. Podarilo sa.

www.yadvashem.org

Yad Vashem je názov pamätníka obetiam holokaustu, v ktorom sídli aj múzeum. Bol postavený v roku 1953 na hore Herzl blízko mesta Jeruzalem. 

Súpisy židov spolu s deportáciami boli riadené úradmi na úrovni okresu, preto treba pri vyhľadávaní zadať názov okresného mesta a postupne sa preklikáte až k jednotlivým zoznamom. http://collections1.yadvashem.org/search.asp?lang=ENG&rsvr=7

Deportácie zo Slovenska prebiehali v priebehu r. 1942, a potom v druhej vlne po potlačení SNP v r. 1944. Forma zoznamov bola rôzna, okrem mien mohli obsahovať aj ďalšie informácie: dátum narodenia, bydlisko, náboženstvo, zamestnanie, rodinní príslušníci, poznámku (napr. či ide o miešanca s árijcom, či má nejakú vrodenú chorobu atď.). V niektorých prípadoch mali kolónku potrebnosť (napr. lekári boli potrební), či dokonca číslo vagóna. Okrem úradných dokumentov sa dá ľahko dostať aj k zaujímavým fotografiám, znovu stačí zadať názov obce.

Ďalšou z možností tohto webu je vyhľadávanie konkrétnej obete holokaustu podľa mena resp. bydliska. http://db.yadvashem.org/names/search.html?language=en Tu sa dá nájsť tzv. svedectvo o smrti, ktoré väčšinou vypísali nejakí jej potomkovia alebo príbuzní.

Takto som si veľmi jednoducho vyskladal napr. príbeh o obchodníkovi Markovi Diamantovi z Brehov: 

Jeho manželkou bola Etela rod. Schlezingerová, ktorá spolu s ním pracovala v obchode. Mali spolu 3 deti. Jedno z nich bol syn Karol, ktorý sa narodil v Brehoch v r. 1906. Vyštudoval vysokú školu a získal titul inžinier. Za manželku si zobral Pirošku Bergerovú, s ktorou mal jedno dieťa. Nešťastný osud Marka začal v r. 1939, kedy v Brehoch zavraždili jeho manželku. O dva roky na to, v lete 1941 bol zbavený obchodu v rámci „zákonnej“ likvidácie majetku Židov. Jeho obchod neprevzal žiadny arizátor, takže bol zatvorený. V r. 1943 bol Markov syn Karol deportovaný do koncentračného tábora Majdanek v Poľsku, kde aj zahynul. Nakoniec v Brehoch skončil aj život samotného Marka Diamanta. Krátko pred skončením vojny v r. 1945 bol už ako starší pán zastrelený. Malou náplasťou na rany osudu rodiny Diamantovej je to, že dcére sa podarilo ujsť do Izraela, kde dodnes žije jeho vnuk.

V tzv. zozname spravodlivých si možno prečítať aj niekoľko krátkych príbehov o tých, čo pomohli resp. zachránili židov pred takmer istou smrťou.

http://db.yadvashem.org/righteous/familyList.html?placeTemp=slovakia&results_by=family&placeFam=slovakia&language=en

Jeden z príbehov:

V Trebišove sa spriatelili dvaja susedia Karol Kaminsky a Alexander Saff. Karol bol antifašista a viedol miestnu pobočku firmy Baťa, v roku 1942, bol preložený do Čierneho Balogu. Obaja zostali v kontakte. V roku 1942 bol Alexander internovaný v tábore Nováky. Po 6 týždňoch sa mu podarilo utiecť. Vrátil sa do Trebišova a ukryl sa u Karola. Ten mu neskôr zabezpečil falošné árijské doklady a prácu v Čiernom Balogu. Po potlačení SNP a obnovení transportov skryl Alexandra v blízkej dedine do sýpky, kam mu každý deň nosil jedlo. Cez zimu ho presťahoval do pivnice, kde sa o neho staral až do skončenia vojny. Alexander sa neskôr presťahoval do USA a udržiaval kontakty so svojim záchrancom až do svojej smrti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?