Vlakom do Baru

Autor: Jano Kováčik | 11.5.2015 o 21:26 | (upravené 12.5.2015 o 15:43) Karma článku: 6,45 | Prečítané:  2494x

Júl 2012: dostal som tip na dobrý výlet, vlakom priamo zo Slovenska do mesta Bar na Jadrane - bez prestupu a bez dlhších príprav - smer juh. 

Čierna Hora je pre väčšinu Slovákov ešte aj dnes pomerne neznáma destinácia na rozdiel od bližšieho, no drahšieho Chorvátska. Vedeli sme, že nás čaká dlhá a zaujímavá cesta ale aj to najdôležitejšie: týždeň relaxu bez každodenných starostí. Cesta tam merala čosi viac ako 1000 km a mala trvať približne 24 hodín (náš vlak však meškal 2 hodiny, autom sa dá zvládnuť aj za 16). 

Plán cesty: Nová Baňa – Nové Zámky – Budapešť – Subotica – Novi Sad – Novi Beograd – Bijelo Polje – Podgorica – Bar.

Pomerne monotónna cesta rovinatou Panónskou panvou plynula veľmi pomaly. Krajina začala byť zaujímavá až za Belehradom, kde začínali prvé kopčeky Dinárov. Tešili sme sa na asi najzaujímavejší železničný úsek v Európe: z Belehradu do Baru. Čakalo nás 234 mostov a 254 tunelov (s celkovou dĺžkou 114,4 km), nie nadarmo sa tejto trati hovorí „balkánske metro“. Po takmer 10 ročnom budovaní bolo dokončené v roku 1976.

Našu cestu do Čiernej Hory a asi 20-tisícové rýchlorastúce mestečko Bar by som priblížil vo fotografiách.

Na konci článku ešte zopár rád a postrehov...

Skadarské jazero
Naše ubytovanie
Dlhá mestská pláž
Crvena Plaza
Stari Bar
Prístav
Pravidelná linka Bar - Bari

Zopár praktických informácií a mojich dojmov:

- Je veľmi dôležité si zabezpečiť lehátko dopredu, keďže v Novom Sade nastupuje vždy kvantum srbských dovolenkárov. Nám sa stalo, že sme stratili aj miesto na sedenie a zostali sme v uličke. Našťastie sa dá dohodnúť so sprievodcom, ktorý za menší príplatok rád nájde nejaké lôžko.  

- Cena spiatočného lístka sa pohybovala okolo 150 € + lehátko. Medzinárodný rýchlik Avala, ktorý začínal v Prahe a končil v Bare však tento rok nepremáva, keďže tam boli vlani problémy s povodňami, ktoré na niektorých miestach zničili trať. Je však vysoko pravdepodobné, že v budúcich rokoch bude obnovený. 

- V samotnom Bare sa nachádza množstvo zaujímavostí. Okrem dlhej mestskej pláže je tam množstvo menších "neoficiálnych pláží", my sme navštívili Červenú pláž. Ďalej je tu veľmi pekná historická časť Stari Bar a okolité kopce ponúkajú možnosť na zaujímavú turistiku, my sme však vä čšinu času strávili na pláži. Okrem toho sa tu nachádza množstvo športovísk, obchodov, kaviarní a aj veľký supermarket.

- Stravovanie na pláži je pomerne drahé, no dajú sa nájsť aj reštaurácie s cenami podobnými Slovensku. Odporúčam ochutnať tzv. pľeskavicu. Mám skúsenosť, že na Balkáne je pomerne lacné pečivo vrátane pizze, čo sme dosť využívali. Keď si dobre nakúpite v supermarkete, môžete si aj sami niečo ukuchtiť.

- Ceny sú veľmi podobné Slovensku, niečo je trochu drahšie, niečo trochu lacnejšie. Veľkou výhodou je aj to, že Čiernohorci platia eurom.   

- Ubytovanie sme neriešili dopredu, stačí sa spýtať taxikárov a tí vás radi dovezú k nejakému lacnému privátu alebo penzióniku. Náš privát bol asi 500 m od pláže a stál nás 10 €/noc, dá sa zohnať aj lacnejší.   

- Autobusy/mikrobusy v meste premávajú po určitých trasách v tých istých časových intervaloch, ktoré nenájdete nikde na zastávke zapísané, treba len počkať a spýtať sa šoféra kam ide.

- Susedné mestečko Sutomore má pomerne krátku a preplnenú pláž, ktorú majú navyše ohradenú jednotlivé bufetíky a reštaurácie.

- Každý deň (ráno aj večer) odchádza z Baru výletná loď do Budvy pozdĺž pobrežia Čiernej Hory, cena je 10 €. Raz za týždeň tiež odchádza loď do talianskeho Bari, plavba trvá 24 hod. a je veľmi pomalá, preto by som ju neodporúčal.

- Čierna Hora na mňa veľmi zapôsobila a odporúčam ju navštíviť každému, dúfam že sa tam tiež skoro vrátim. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Muž žijúci so ženským srdcom. Najťažšia bola rekonvalescencia

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

BRATISLAVA

Rušiť gymnáziá, prihlasovať ľudí? Kandidáti povedali, čo chcú s Bratislavou

V SME Naživo diskutovali Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý.


Už ste čítali?