Pozostatky židovskej histórie v okolí Novej Bane

Autor: Jano Kováčik | 15.1.2015 o 20:04 | (upravené 1.6.2015 o 22:55) Karma článku: 7,57 | Prečítané:  1588x

Niektoré pamiatky po Židoch z oblasti Novej Bane môžeme nájsť aj dnes, napriek tomu, že tento región v minulosti neoplýval veľmi veľkým počtom židovského obyvateľstva (asi 200 ľudí).

Sústredili sa hlavne v mestách Žarnovica (73), Nová Baňa (52) a v Hronskom Beňadiku (55). Väčšina miestnych Židov sa zaoberala podnikateľskými aktivitami – vlastnili obchody so zmiešaným tovarom, odevmi, sklenárstva, mäsiarstva, pekárne, či píly.  Viac nájdete, keď si zadáte okres Nová Baňa na stránke ÚPN: http://www.upn.gov.sk/likvidacie/

Malé synagógy pravdepodobne z konca 19. stor. sa nachádzali v Novej Bani a Žarnovici. Obe boli po vojne prestavané a využívané ako obytné domy. Svoje bývalé črty však nesú dodnes, aj keď si už málokto spomenie, že tam kedysi prebiehali židovské obrady. Tá žarnovická je po kompletnej rekonštrukcii, zatiaľ čo novobanská pomaly chátra. http://www.slovak-jewish-heritage.org

Čo sa týka židovských cintorínov v regióne... Najzachovalejší sa nachádza v Hronskom Beňadiku pri hlavnej ceste smerom do N. Bane. Napriek tomu, že je schátraný a zarastený krovím, možno tu vidieť pozostatky obvodového múru a pomerne veľké množstvo náhrobných kameňov s nápismi.

Pôvodný novobanský židovský cintorín sa nachádzal blízko dnešného mestského cintorína, dnes po ňom nemáme žiaľ už žiadne stopy. V hornej časti mesta pod sekvojou sa nachádza starý evanjelický cintorín, zaujímavé je, že na niektorých náhrobkoch možno pozorovať aj židovské priezviská. V susedstve tohto maličkého cintorína dnes rastie pravoslávna cerkva.

Žarnovický cintorín by sme dnes už hľadali márne, nachádzal sa blízko benzínovej pumpy na ceste do Žiaru nad Hr. Úplne zlikvidovaný bol pravdepodobne niekedy v 80. rokoch. Niekoľko židovských hrobov sa však zachovalo pod žarnovickou kalváriou.

Maličký židovský cintorín s niekoľkými hrobmi bol tiež v Rudne. Niektorí Židia sa nechali pochovať aj na kresťanské cintoríny, ich hroby však chátrajú, keďže sa o ne nemá kto starať.

Čas s pomocou človeka stihol za niekoľko desaťročí zakryť mnoho, preto si to málo, čo zostalo treba pripomínať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre mňa pozitívny efekt, hovorí šéfka Inštitútu pre finančnú politiku LUCIA ŠRÁMKOVÁ.

KULTÚRA

Michal Havran: Keby som mal dnes osemnásť, bol by som zúrivým ateistom

Zo žartu sa nazýva salónnym teológom.


Už ste čítali?