reklama

Genialita našich predkov alebo kde zmizlo ich dedičstvo

Pochádzam z malej malebnej obce na strednom Slovensku, uprostred Štiavnických vrchov, v ktorej kedysi dávno prekvitalo baníctvo (o tom svedčí už jej názov odvodený od slova ruda). Údajne sa tu usadili nemeckí osadníci už v polovici 12. storočia a začali ťažiť hlavne striebro a zlato. Baníctvo v obci prekvitalo niekoľko storočí, no okolo roku 1860 bola ťažba zastavená, kvôli nízkej rentabilite. Skrátka minuli viac zlatiek na prevádzku, ako vyťažili zlata a striebra.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

 

Od tej doby ubehlo niečo viac ako 150 rokov a po baníctve, dá sa povedať ani chýru, ani slychu (takmer). Smutné na tom je, že veľa obyvateľov (hlavne z mladšej generácie) asi ani nevie, aké veci sa v našej peknej dedinke kedysi diali. Veľakrát pri prechádzke našou dedinou premýšľam, možno trošku zasnene, aké by to bolo mať tak stroj času a preniesť sa dákych 200 rokov do minulosti. Ako asi vtedy žili ľudia, kadiaľ viedli cesty a cestičky, kde rástli stromy a naopak, kde boli lúky alebo haldy hlušiny, kam viedli hlboké banské šachty, či aké iné fascinujúce veci tu kedysi fungovali a ako? Otázok je veľa. Prečo spomínam fascinujúce veci? Prečo píšem o našich predkoch ako génioch? Pokúsim sa Vám to vysvetliť, čo najjednoduchšie, lebo vedel by som o tom napísať mnoho strán.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Po prvé, samotné baníctvo je neskutočne náročné (nielen fyzicky), namáhavé, ale aj nebezpečné. Už od detstva ma lákalo prejsť portálom štôlne a objavovať stratené podzemné svety v nespočetných spletiach chodieb. Ale to, čo ma fascinuje najviac, je spôsob, ako dokázali naši predkovia získať lacnú energiu. Využili silu vody, ktorej máme u nás nadostač. Aby bolo vody dostatok aj počas sucha, najprv vybudovali u nás v obci dve banské vodné nádržetajchy (zrejme podľa vzoru tých banskošiavnických). Stavba kamenno – zemnej hrádze tajchu je veľmi zdĺhavá a náročná, je isté, že musela trvať niekoľko rokov a muselo na nej pracovať niekoľko desiatok ľudí, ktorí nemali k dispozícii moderné stavebné stroje ako my. Taktiež nie je jednoduché vybudovať hrádzu tak, aby neprepúšťala vodu. Tajchy museli mať účinné vypúšťacie zariadenie (známe ako mních), ktorým sa regulovalo, koľko vody môže vytiecť. Následne sa voda nahnala do taktiež umelo vykopaného vodného kanála, ktorý má u nás dĺžku asi 1,5 km. Na úsekoch tohto kanála boli postavené tzv. stupy – zariadenia na drvenie rudy. U nás v obci sa spomínajú hneď tri, no predpokladám, že ich mohlo byť aj viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Pri stupách (nem. pochwerk) by som sa chvíľku pozastavil. Pokladám ich za neskutočne sofistikované a pritom jednoduché zariadenia. Pokúsim sa ich prácu zjednodušene popísať: padajúca voda z vodného jarku poháňala koleso (podobne ako u vodných mlynov). Na vodné koleso bol napojený hriadeľ s výstupkami, ktorý pri otáčaní dvíhal tzv. tlky – drevené stĺpy na spodku zakončené kovovým drvičom. Tlky následne vlastnou váhou padali a drvili rudu v žľabe pod nimi. Vzniknutý piesok sa potom taktiež za pomoci vody triedil na bohatý na zlato a iné rudy. Piesok bol potom odvezený do hút, kde ho tepelne spracovali. Celý mechanizmus stúp pripomína hraciu skrinku vo väčšom prevedený, poháňanú vodou. Vodné kolesá stúp boli u nás v obci aj po zániku baníctva ešte využívané na prelome 19. a 20. storočia na výrobu elektrickej energie pre skláreň, ktorá vznikla na ich mieste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mnohé spomínané miesta sú stále v teréne rozpoznateľné, ale mnohé už zanikli pod vrstvou zeme a času, no snáď nie úplného zabudnutia. Snáď mi dáte za pravdu, že naši predkovia museli byť géniovia keď, dokázali spraviť „za málo peňazí veľa muziky.“ Škoda toho, že v súčasnosti akoby sme boli aspoň o krok za nimi (možno aj viac).

Jano Kováčik

Jano Kováčik

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  33x

Učiteľ dejepisu a geografie, v blogoch sa snažím pútavým spôsobom priblížiť históriu, ktorá ma fascinuje. Zoznam autorových rubrík:  HistóriaŠkolstvoCestovanie

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu